Haluk Levent

26 Kasım 1968’de Adana’nın Yüreğir ilçesinde doğdu. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda, liseyi iseAdana Atatürk Lisesi’nde okudu. Sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi, Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümlerinde kısa periyotlarla öğrenim gördü.

1992 yılında İstanbul’a gelmesinin ardından, 1993 yılının Temmuz ayında ‘’Yollarda’’ adlı ilk albümünü çıkardı.

Çeyrek asırlık sanat yaşamına 15 albüm, binlerce konser, 2 kitap, yüzlerce ödül, yardım konserleri, 2 tane rekor konser(12 saatlik) ve onlarca çevre davası sığdırdı.

Seçim zamanı Twitter’dan gelen “Parti kur, oy verelim” mesajları üzerine “Ben siyasete girmem ama sosyal yardımlaşma partisi kurarım.” dedi.

Bir şakayla başlayan Ahbap hareketi, binlerce gönüllünün katılımıyla Ahbap Platformu olarak faaliyete geçti. Ahbap Derneği, ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni iş birliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak amacıyla 31 Temmuz 2017’de resmi olarak kuruldu.

Ayrıca; yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamayı da hedefleyen Ahbap, bünyesindeki Ağ ve Organizasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Kurulu, Çevre Kurulu, Eğitim Kurulu, İnsanlık Kurulu, Medya Kurulu, Sanat Kurulu ve Yardımlaşma Kurulu ile birçok alanda faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Ahbap, gönüllü olmak isteyenlerin sevginin peşinde, adaletli, dürüst, yardımsever, üretken, uyumlu, pozitif, doğayı ve hayvanı seven, gelişime açık, yenilikçi, siyasi kimliğinden arınmış, birleştirici, menfaatsiz, okuyan, araştıran, çalışkan ve sorumluluk alabilen bireyler olmasını bekliyor.

Ahbap Platformu; üniversitelerdeki bilimsel ve sanatsal çalışmaların üniversiteler arası iş birliği içerisinde yürütülmesini, üniversitelerde meslek gruplarına yönelik çalışmalar yapılmasını, girişimci projeler üreten Ahbaplar için üniversitelerin akademik ve iş dünyası imkânlarından faydalanabilmeleri adına iş birliği oluşturulmasını sağlıyor. Ahbap; şu an 64 şehir, 60 üniversite temsilciliği 14 üniversite kulübünde, on binlerce Ahbap gönüllüsü ile çalışmalarını sürdürüyor.

Ahbap son 21 ayda 30 bin Ahbap gönüllüsü ile;

 • 545 öğrenciye burs verilmesini sağladı.
 • 183 medikal araç ve ilaç temin etti.
 • 4 bin 443 aileye yardım ulaştırdı.
 • Özel günlerde 2 bin 122 etkinlik düzenledi,
 • 984 kez sokak hayvanlarına yardım etti,
 • 375 kan / kök hücre kampanyası düzenledi,
 • 662 eğitim faaliyeti gerçekleştirdi,
 • Binlerce fidan dikti.

Haluk Levent, tek başına gerçekleştirdiği çevre hareketlerini, çocuklara yardım kampanyalarını, medikal ürün desteği ve daha birçok yardımı şimdi binlerce Ahbap gönüllüsüyle birlikte, genel başkanlığını yaptığı Ahbap Platformunda yürütmeye devam ediyor.

Ahbaplarla iyiliğin ve gerçeğin peşinde yaptığı çalışmaların yanı sıra müzik hayatına da devam eden sanatçı, konserlerini ve yeni albüm çalışmalarını sürdürüyor.

 • Ünvan
  Sanatçı- Ahbap Derneği Kurucusu