Mehmet Atakan Foça

Mehmet Atakan Foça’nın 2016 yılında kurduğu Teyit günümüzde 20 kişinin çalıştığı bir sosyal girişim. Teyit ekibi internet kullanıcılarının karşılaştığı yanlış bilgilere karşı eleştirel düşünmeyi merkeze alan bir dünyaya katkıda bulunmak için çalışıyor.

Facebook ve TikTok’un üçüncü taraf doğrulama partneri olarak dijital platformlarda yayılan yanlış bilgi ve haberlere dair analizler yayınlayan Teyit, sosyal hayatı etkileyen uzun erimli konuları da dosya haline getiriyor. Binlerce kullanıcının yaptığı şüpheli bilgi bildirimleriyle okurlarını da sürece dahil eden Teyit, dijital kanallar vasıtasıyla her gün on binlerce kişiye ulaşıyor.

Teyit sadece doğru ve yanlışı birbirinden ayıran bir organizasyon değil. İnternet kullanıcılarına, gazetecilere, medya çalışanları ve üniversite öğrencilerine dijital eleştirel okuryazarlık kazandırmak için yol haritaları, öğretici içerikler ve eğitimler hazırlıyor.

Türkiye’nin ilk medya kuluçkası Factory de Teyit’in çalışmalarının ürünü. Factory ile farklı disiplinlerden katılımcıların bilgi ekosistemindeki sorunlara yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmesi sağlanıyor.

Farklı seviyelerde sosyal etki hedefiyle hareket eden Teyit, haber ve bilgi teyitleyen bir organizasyondan çok daha fazlası. İnternet kullanıcılarına eleştirel dijital okuryazarlık kazandırmak, eleştirel düşünmenin önemini kabul eden topluluklar geliştirmek ve bilgi ekosisteminde eleştirel düşünmeyi hakim kılmak Teyit’in farklı seviyelerdeki sosyal etki hedefleri.
Foça, ekibiyle birlikte eleştirel düşünmeyi bilgi ekosisteminin merkezine yerleştirerek sosyal etki yaratmak için çalışmayı sürdürüyor.

  • Ünvan
    Teyit Kurucusu